Zbiórka dla rodzin zastępczych z Powiatu Żarskiego

Zbiórka dla rodzin zastępczych z Powiatu Żarskiego

Każda rodzina zastępcza ma swoją historię – wyjątkową i niepowtarzalną. Często związaną z trudnymi i bolesnymi doświadczeniami. To co łączy rodziny zastępcze to chęć zaopiekowania się dziećmi, które z różnych przyczyn zostały pozbawione poczucia bezpieczeństwa i znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Tak też się stało w przypadku rodzin zastępczych, których historie chcielibyśmy nieco przybliżyć.

Przyjmujemy również darowizny finansowe na rzecz rodzin zastępczych:
mBank S.A.
tytułem: Darowizna na rzecz rodzin zastępczych
nr konta: 32 1140 2004 0000 3802 8227 0365

Rodziny, którym chcemy pomóc:

Rodzina nr 1

Rodzina o której chcemy opowiedzieć mieszka w trzypokojowym mieszkaniu, w mieście. Dwójką obecnie już nastolatków opiekuje się babcia. Kobieta przejęła opiekę nad wnukami wiele lat temu, po śmierci córki – ich matki. Dzieci były wtedy jeszcze bardzo małe. Babcia jest dla nich najbliższą osobą. Niestety kilka lat temu kobieta straciła nogę i z dnia na dzień stała się osobą niepełnosprawną, również wymagającą wsparcia i pomocy. Ta sytuacja była dla rodziny ogromnym szokiem. Nic już nie było takie jak wcześniej. Wnuki zaczęły wkraczać w okres dojrzewania. Trudna sytuacja odbiła się niestety na ich zdrowiu psychicznym. Starszy z rodzeństwa – chłopiec, dzięki pomocy specjalistów odzyskał równowagę psychiczną. Obecnie uczy się, realizuje praktyki, stara się wspierać opiekunkę na miarę swych możliwości. Jego młodsza siostra niestety nadal ma problemy, które utrudniają jej codzienne funkcjonowanie. Rodzina żyje skromnie i boryka się z wieloma trudnościami, dlatego każde wsparcie w tej sytuacji byłoby mile widziane. Z pewnością przydatne byłyby środki czystości i higieny osobistej, a także żywność z długim okresem ważności, tzn. produkty takie jak: makarony, ryż, kasza, przeciery pomidorowe, przeciery ogórkowe, konserwy mięsne, konserwy rybne, pomidory w puszce, olej, marchewka z groszkiem, pulpety w słoikach, fasolka po bretońsku, ser żółty, cukier, margaryna, herbaty owocowe, dżem, mleko, sosy w słoiku, karma dla kota, szampon do włosów, papier toaletowy, pasta do zębów, płyn do mycia podłóg, płyn do WC, kapsułki do zmywarki, żel lub kapsułki do prania. Obecnie marzeniem opiekunki i najpilniejszą potrzebą jest nowa pralka, niewielka, ładowana od góry, gdyż w łazience nie ma zbyt dużo miejsca. Stara pralka się popsuła, a zakup nowej na ten moment przewyższa możliwości finansowe rodziny.

Rodzina nr 2

Kolejna rodzina zastępcza o której chcemy opowiedzieć jest dużo młodsza stażem od wyżej opisanej. Powstała kilka miesięcy temu, niestety również w tragicznych i bolesnych okolicznościach. Po śmierci mamy dwójką młodszego rodzeństwa postanowiła zająć się starsza siostra. Wymagało to od niej zmiany jej dotychczasowego życia i przeprowadzki do mieszkania , w którym pozostało rodzeństwo. Niestety mieszkanie które zajmuje obecnie rodzina jest w złym stanie. W mieszkaniu nie ma łazienki. Opiekunka podjęła starania o zmianę mieszkania, jednakże potencjalne lokale, do których mogłaby się przenieść wraz z rodzeństwem także wymagałyby remontu. Rodzeństwo nie posiada środków finansowych na remont. Nie może liczyć na pomoc ze strony ojca. Stąd apel do osób, które mogłyby i chciałyby pomóc tej konkretnej rodzinie. W celu poprawy warunków bytowch i komfortu życia rodziny planowany jest remont. Rodzina potrzebować będzie farb, taśm malarskich, pędzli, wałków, gumoleum na podłogę (mieszkanie ma ok. 60 m2). Rodzina potrzebowałaby ponadto komody lub szafki pod telewizor oraz dużej szafy na ubrania. Mile widziana będzie pomoc w postaci żywności z długim terminem ważności takiej jak: olej, mąka, cukier, makarony, ryż, płatki śniadaniowe, mleko, keczup, majonez, przecier pomidorowy. Jeżeli chodzi o środki czystości rodzina potrzebuje płynów do mycia uniwersalnych lub do podłóg oraz płynów do prania.

Rodzina nr 3

Następną rodziną zastępczą jest babcia, która opiekuje się małoletnią wnuczką w wieku 7 lat. Ww. została rodziną zastępczą kilka miesięcy temu, jednak wychowuje wnuczkę od urodzenia, gdyż matka po kilku miesiącach po urodzeniu zaczęła mieć problem z alkoholem i wchodziła w różne związki. Ojcostwo wobec dziewczynki nie zostało ustalone. Małoletnia jest bardzo związana z babcią i jej dziećmi, które traktuje jak rodzeństwo a babcię jak mamę. Matka sporadycznie kontaktuje się z dziewczynką, założyła nową rodzinę i nie jest zainteresowana aby przejąć opiekę nad dziewczynką. Opiekunka obecnie nie pracuje, gdyż opiekuje się swoim synem, który jest po wypadku i potrzebuje stałej opieki. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń i pomocy wszelkich instytucji i żyje bardzo skromnie. Wobec powyższego apel do osób, które mogłyby i chciałyby pomóc tej konkretnie rodzinie. Potrzebne są produkty pierwszej potrzeby m.in herbaty owocowa, płatki śniadaniowe, cukier, mąka, sól, kasza jęczmiennej, kasza gryczana, ryż, olej, makaron, dania gotowe w słoikach, konserwy mięsne, konserwy rybne, proszek do prania, płyn do płukania, kapsułki do zmywarki, kołdra 100/200, gruby koc, mała pralka ładowana od góry (40 cm szerokości).

Rodzina nr 4

Kolejną rodziną jest babcia, która opiekuje się swoim 13 letnim wnukiem. Mieszkanie opiekunki zostało całkowicie zniszczone przez pożar i rodzina zamieszkuje aktualnie mieszkanie socjalne. Warunki w mieszkaniu są bardzo złe. Dziecko nie ma miejsca do spania, a otoczenie sąsiedzkie pozostawia wiele do życzenia. Po wielu latach starania, opiekunce udało się uzyskać dwupokojowe mieszkanie z zasobu Gminy. Niestety mieszkanie wymaga kapitalnego remontu, a opiekunka jest osobą samotną która dorabia do swojej emerytury i nie stać jej na remont. Aby rodzina mogła wprowadzić się do nowego mieszkania musi przeprowadzić prace remontowe. Wobec powyższego apel do osób, które mogłyby i chciałyby pomóc tej konkretnie rodzinie. Potrzebne są materiały budowlane i wykończeniowe oraz urządzenia sanitarne m.in szafka ze zlewozmywakiem, gładź szpachlowa, drzwi wejściowe z futryną, panele podłogowe z listwami, rury do wody i kanalizacji, bojler na ciepłą wodę, kompakt WC, gniazdka i włączniki elektryczne, płytki podłogowe, farby, gąbka pod panele, sporniki do regipsów, regipsy, klej do płytek, drzwi do pokoi z futrynami.

Czasem naprawdę nie potrzeba wiele, by przyczynić się do czegoś wielkiego. Pomagajmy! To nasz udział w wielkiej sprawie, jaką jest tworzenie rodzin zastępczych dla potrzebujących tego dzieci.